Nowe funkcje w IBUK Libra – cytowania, bibliografia, wspólny projekt

Czy znasz już IBUKA Librę? Czy wiesz jak łatwo możesz uzyskać dostęp do dziesiątek, a nawet setek e-książek z dowolnego miejsca na ziemi, w wybranym przez Ciebie czasie, za darmo? IBUK Libra to nie tylko e-czytelnia PWN. To zaawansowane narzędzie do pracy z tekstem, gdzie możesz robić notatki, tworzyć cytowania do pracy semestralnej lub dyplomowej.

Nasza biblioteka udostępnia zasób e-książek, które możecie Państwo czytać bez ograniczeń czasowych i geograficznych, bez kar za nieterminowy zwrot, wreszcie bez potrzeby pobierania aplikacji. Wystarczy urządzenie obsługujące HTML5.

Jeśli korzystacie już Państwo z IBUKA Libry i znacie to narzędzie, na pewno chętnie skorzystacie z nowych funkcji. Od niedawna dostępne jest cytowanie oraz tworzenie tzw. projektów z poziomu półki MyIBUK, na której możecie Państwo gromadzić czytane książki.
Aby zacytować Autora wystarczy zaznaczyć interesujący fragment (maks. 160 znaków). Pojawi się okienko, jak na zdjęciu.

Następnie należy kliknąć „biały trójkąt” w menu, które pojawiło się przed książką. W nim należy wybrać „Cytuj”. W nowym oknie pojawi się zaznaczony fragment wraz z gotowym przypisem.

Jeśli piszecie Państwo pracę dyplomową i dodatkowo potrzebujecie opisu bibliograficznego, wystarczy kliknąć w okno „Bibliografia”. Możliwy jest także wybór właściwego standardu bibliograficznego (domyślnie jest ustawiony „Normalny”, z pełnym ISBN cytowanej pozycji).

Cytat oraz przypis możecie Państwo za pomocą klawiszy Ctrl+C lub opcji „Kopiuj” przenieść do dowolnego edytora tekstu, w którym aktualnie pracujecie. Pisanie artykułów oraz prac z IBUKIEM Librą nigdy nie było tak przystępne.

Potrzebujesz odrębnej półki z literaturą potrzebną do konkretnego projektu?

Funkcja „Projekt” to łatwy sposób tworzenia grupy książek, które wykorzystujecie Państwo w swojej pracy. Jak to zrobić? Wystarczy po wejściu w MyIBUK kliknąć w górny prawy róg, gdzie znajduje się przycisk „Projekty”.

Nad półką z książkami otworzy się tablica projektów – najpierw należy kliknąć na symbol „+” w górnym lewym rogu i wpisać nazwę projektu, np. Praca dyplomowa.

Po zatwierdzeniu, pojawi się nowy skoroszyt z liczbą „0”. Oznacza to, że w nowym projekcie użytkownik nie ma jeszcze żadnych publikacji. Aby je dodać, należy przenieść myszką okładki wszystkich niezbędnych do pracy książek na skoroszyt. Po dodaniu każdego tytułu, liczba w skoroszycie powinna rosnąć.

W ten sposób zostanie utworzony zbiór książek niezbędnych do pracy. Projekt przyspiesza pracę w IBUKU Librze, bez potrzeby każdorazowego szukania niezbędnych tytułów w półce MyIBUK. Wciąż możliwe jest tworzenie notatek, a nawet konspektu pracy wewnątrz projektu.

Zapraszamy do korzystania z książek elektronicznych i możliwości, jakie oferuje Biblioteka MWSE. Dostęp do Czytelni Ibuk Libra odbywa się po rejestracji indywidualnego kodu PIN w systemie.  Kody dostępne są w Bibliotece uczelnianej.

 

Zmiana rozmiaru
Kontrast